Od redaktora

Od wielu lat zajmuję się biznesem, przeżyłem wiele postępowań w administracji i uważam, że wiele z wydawanych decyzji przez organy, szczególnie podatkowe, ma charakter tendencyjny, a niekiedy nawet oparty na fikcji. Wielokrotnie słyszę o sprawach skutkujących utratą zaufania obywatela do państwa. Powodem tego są głównie przejawy bezprawia urzędniczego oraz  nieprzestrzeganie zasady równowagi stron w postępowaniu. Rozpasane wydatki budżetowe państwa, nagrody dla urzędników z tytułu wykrywania nieprawidłowości, powodują rozrost aparatu przymusu państwowego, nadgorliwość organów oraz stronniczość w postępowaniach. Jednym słowem organy stają się sędzią we własnej sprawie i przejmują rolę sądów w postępowaniach, a podmioty gospodarcze zostają zepchnięte do roli winnego.

Potrzeba poszukiwania przez organy środków na łatanie dziur budżetowych państwa, znacząco wpływa na ilość nakładanych kar i mandatów. Kolejne zapowiedzi polityków potwierdzają ten trend. Coraz częściej przedsiębiorcy padają ofiarą niejasnych i niespójnych interpretacji prawa podatkowego, a tam gdzie organy nie mogą znaleźć winnych, łamią i naginają prawo, a odpowiedzialność zbiorowa staje się w tych przypadkach normą. Aby wyjść obronną ręką z takich opresji, przedsiębiorca musiałby posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie w dziedzinach postępowań kontrolnych, komorniczych, czy sądowych oraz wykazać się żelaznymi nerwami. Tego trudno wymagać od osób, które na co dzień nie stykają się z takimi sprawami.

W tym miejscu będę prezentować artykuły na temat nadużyć władzy urzędniczej, kuriozalnych rozstrzygnięć w postępowaniach. Na ich przykładzie, będę dzielić się spostrzeżeniami oraz będę zachęcać do dyskusji. Pragnę, aby prezentowane artykuły były aktualne, a poruszane zagadnienia nadążały za urzędniczymi „pomysłami”. Stąd liczę na aktywność i podsyłanie tematów, które chętnie zredaguję i omówię.

Myślę, że osoby które trafią na tę stronę  potrzebują pomocy, chcą być zapobiegliwe, lub po prostu są ciekawe tej tematyki. Zapewniam, że zespół prawników współpracujący z Kancelarią Asysta SK pragnie pomóc każdemu, kto chce poznać swoje prawa i z nich korzystać. Przedsiębiorca powinien wiedzieć jak działa aparat przymusu państwowego, być na to przygotowany, powinien być zapobiegliwy i w razie potrzeby działać świadomie. Służymy radami specjalistów, doradców i adwokatów, pomożemy opracować strategię, a w razie potrzeby przejmiemy na siebie ciężar prowadzenia sprawy. Prezentowane tu publikacje mogą być pomocne w przypadku podjęcia sporu z organami. Nie każdą sprawę da się wygrać, czasami nie da się uniknąć konsekwencji decyzji organów, ale z pewnością trzeba próbować przynajmniej minimalizować straty, próbować chronić majątek prywatny przed roszczeniami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *