Nieuczciwy kontrahent – jak się zabezpieczyć?

kontrola kontrahenta

To kluczowa okoliczność zmartwienia każdego przedsiębiorcy, zwłaszcza niedoświadczonego. Pechowo, nieuczciwi klienci zdarzają się wszędzie, a niemożliwość odzyskania własnego wynagrodzenia nagminnie sprawia, iż płynność finansowa się topnieje. Niezwykle dużo przedsiębiorców nie może zacząć drugiego zamówienia, bo zwyczajnie nie ma gotówki na zakupienie koniecznych półproduktów bądź ekwipunku. Z tego powodu zanim rozważymy o windykacji warto przed czasem zabezpieczyć się przed nieuczciwymi odbiorcami.

Podpisanie kontraktu

Podpisanie kontraktu to najbardziej odpowiedni sposób na zabezpieczenie swoich interesów. Jest to możliwe tymczasem w wypadku większych zamówień – w przypadku małych, jednorazowych raczej się nie da, gdyż znacznie wydłuża czas realizacji. Przeprowadzenia wszystkich formalności jest w tej sytuacji dość czasochłonne. Można wskutek tego wysłać do kontrahenta blankiet zlecenia, na którym będą wszystkie potrzebne dane i podpis odbiorcy. To jest fantastyczna podkładka w sytuacji niespłacania zobowiązań.

Oczekiwanie wpłaty z góry

Zaliczkowanie czy wręcz opłacanie za zlecenie z góry jest nadzwyczaj częstym sposobem. Wpłacenie zaliczki nie ręczy, że klient uiści kompletną sumę, ale przynajmniej wysoce amortyzuje stratę. Na domiar tego, po takim wymaganiu będzie można wypróbować klienta. O ile się na to nie zgodzi, należałoby przemyśleć rozpoczęcie współpracy z nim albo zaproponować mu inną postać zlecenia.

Pieczęć windykacyjna

Ostateczność to windykacja tymczasem na początku pożądane byłoby zweryfikować pieczęć windykacyjna. To o niedużej cenie, a co najważniejsze skuteczny sposób na przekonanie swoich odbiorców do punktualnych zapłat. Pieczęć prewencyjna, w większości przypadków umieszczana jest na fakturach sprzedaży z odłożoną zapłatą. Stanowi ona komunikat, sygnalizujący odbiorcę faktury o tym, jakie skutki powiązane są z opóźnieniami w wpłacie. To usługa oferowana przez spółki windykacyjne. Obwieszcza odbiorcą, że w przypadku zaistnienia wierzytelności względem firmy, dług oraz potrzeba jego wyegzekwowania, zostaną przekazane do windykacji.

Faktoring

Faktoring to godny zainteresowania sposób na zabezpieczenie się przed bezprawnymi delikwentami. Na takie rozwiązanie mogą postanowić się postaci, które także sygnowały wcześniej umowę z kontrahentem. Polega to na przekazaniu faktury marce faktoringowej bądź bankowi, który świadczy takie usługi. Biznesmen na dzień dobry wskutek tego dostaje natychmiast pieniądze, za faktury o odroczonym terminie spłaty. Dla płatnika przeważnie nie ma różnicy – może on spłacić swoją należność w wyznaczonym terminie i nie doświadcza żadnych wydatków. Dla właściciela firmy jest to perfekcyjne rozwiązanie – poprzez to odpowiedzialność za niewypłacalnych kontrahentów przejmuje faktor. Faktoring jest opcją nawet dla początkujących korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *