Skuteczne sprawowanie kontroli nad należnościami warunkiem sukcesu firmy

audyt przedsiębiorstwa

Dysponowanie należnościami to tok, który ma na celu zapobieganie przedawnieniu należności czy też ich sprawne odzyskiwanie. To nadzwyczaj ważne, skoro fundusz zamrożony w nie ściągniętych należnościach zmniejsza fundusz obrotowy przedsiębiorstwa i negatywnie oddziałuje na jej płynność pieniężną.

Jak troszczyć się o własny fundusz?

Skuteczne dysponowanie należnościami to przebieg, na który składają się działania, jakie trzeba podjąć na etapie prewencji, monitoringu i windykacji. Należność, która oddziałuje na nasze konto po fazie dystrybucji produktu albo zrealizowaniu usługi, jest pointą ciągu dotychczasowych działań, jak choćby produkcja i dystrybucja materiału, przetwarzanie usługi, tworzenie strategii oszczędnościowej, trybów negocjacyjnych i wielu innych. Jednakże nie przez cały czas otwarcie po wywiązaniu się z umowy otrzymujemy za nią uposażenie. Czasami klient bądź firma z którą kooperujemy powściągają spłatę należności. O ile zajdzie do przeterminowania się faktury, trzeba wydajnie ją windykować. Fakultatywnie zawczasu zabezpieczyć się przed taką sytuacją i połapać się, czy obejmuje to faktoring czy cesja na rzecz innego podmiotu.

Żeby zapobiec takim sytuacjom, na pewno na kroku doboru kontrahentów musimy skupić uwagę na ich możliwości spłaty ew. zadłużenia. O ile zdecydujemy się na system kredytowania klientów, należy dodatkowo określić roztropnie wszystkie warunki. Stan spłat należności powinno się stale obserwować. Z pomocną ręką może nadejść nam subsydiarne oprogramowanie, które zapewnia m.in.. na samoczynne znaczenie faktur, których termin wpłaty wyłania się oraz wywoływanie list faktur, których termin przelewu już przeminął. Wiele firm informatycznych proponuje takie oprogramowanie, poświęcane konkretnie dysponowaniu należnościami. Inwestycja w przykładowy z takich softów jest bajecznym rozwiązaniem, jeżeli biznesmen chce mieć celną kontrolę nad należnościami i pragnie uniknąć potencjalnej przepadku płynności finansowej.

Jakim sposobem odebrać spóźnione należności?

Nie licząc rozmiaru i sfery działalności ekonomicznej ciągłe wpłaty należności ustanawiają podwalinę funkcjonowania. Brak regularności, a co gorsza całkowity brak wpłat przez cały czas wywołuje w firmie duże dylematy. Środkiem, żeby tego uniknąć jest zabezpieczenie należności. Wywołuje ono co prawda pewne koszty, natomiast do pewnej miary pilnuje firmę przed stratą płynności finansowej. Nieraz same e-maile i telefony do odbiorców nie starczą. Możemy też polecić odzyskanie naszych należności innym podmiotom, m.in. oddać przeterminowaną fakturę zewnętrznej egzekucji ewentualnie korzystać z faktoringu.

Korzystając z faktoringu prędzej odbieramy środki pieniężne wynikające z zrealizowanej transakcji sprzedaży. Dzieje się tak wobec tego, że faktor przekazuje nam na poczet wcześniej ustalony odsetek wierzytelności (najczęściej do rzędu 90% wartości faktury). Faktoring bez regresu niweluje też ryzyko potencjalnej niewypłacalności płatnika – ryzyko przechodzi na ubezpieczyciela.

Sprawne administrowanie należnościami to istota sprawnego dysponowania korporacją, bez względu od jego rozmiaru i dziedziny. Należałoby wskutek tego poświęcić temu zagadnieniu uwagę i zaznajomić z wszystkimi możliwościami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *